Indlægget er oprindeligt bragt første gang 30 Marts 2018 – redigeret 11 Maj 2018 for at tilføje mailkorrespondance imellem mødre og ChriChri.
For nogle dage siden delte ChriChri.dk en artikel hvor 4 kendte kvinder fortalte om deres erfaringer og tanker om det der med børnesøvn.
De tre af kvinderne havde læst en bog og fulgt dens vejledning i hvordan man får sådan et lille menneske til at sove – to af bøgerne dækkede ikke kun søvn, men også resten af døgnets udfordringer som spisning og leg.
De beskrev alle tre at de havde været meget glad for “deres” bog og at den havde virket – barnet/børnene havde gjort som kvinderne ønskede.
Det lyder da meget godt ikk? Hvem i alverden vil ikke gerne have sådan en opskrift?
Det er der nok mange som gerne ville og heldigvis havde hver kvinde et lille link til hvor man kunne købe pågældende bog – smaaart.
Den sidste kvinde nævnte ikke nogen bog og fortalte at hun praktiserede samsovning for at give tryghed og nærvær. Udtalelsen var under halv længde af de andre tre kvinders – men altså “Tag ungen med i seng” kræver jo heller ikke så meget forklaring.
Ingen bog og intet link hos denne kvinde.
“Jamen hvad var det så for nogle bøger?” spørger du nu, for du er skide nysgerrig.
Det var bøgerne:
Godnat og Sov Godt af Sylvia de Béjar og Eduard Estivill
The New Contented Little Baby Book af Gina Ford
12 hours sleep by 12 weeks af Suzy Giordano
Nå men jeg lavede en all-time amatørfejl og delte ChriChri’s facebookopslag og skrev en tilhørende tekst.
Amatørfejl – for hvis det originale opslag man har delt slettes, så slettes ens deling også.
Dumt Mia – DUMT!
ChriChri.dk har valgt at slette opslaget og artiklen online – hvilket er FEDT, men det er også i det trykte blad desværre. Der er ikke kommet nogen udmelding om hvorfor det er slettet eller om de kan se problematikken i indholdet.
Og nu vil du faktisk bare godt snart se det skide opslag og den artikel, for med al den ståhej, hvad filan stod der så i den?!?
Og det kan du heldigvis godt komme til, for ifølge ChriChri selv, så skal man blot huske at henvise til dem, hvis man gengiver billeder eller artikler fra ChriChri.dk.
Og det har jeg vist opfyldt – der kan snart ikke stå ChriChri flere gange i dette indlæg.
Trommehvirvel……..
Jeg skrev:
ChriChri har skrevet om søvnvaner, putning og små børn.
“FEDT” var min første reaktion – for Christiane har om nogen adgang til og succes med, at formidle nogle stærke rollemodeller og det har unge kvinder dæleme brug for.
Men…. der var slet ikke noget at råbe “Fedt” til…
Tværtimod.
For det var uden omsvøb en blank anbefaling af hård søvntræning.
Ikke engang den opblødede “jeg forsøger at virke anerkendende” udgave – No No.
Hardcore søvntræning med udgangspunkt i bogen “Godnat og Sov Godt” og Gina Fords babytræning (skema skema skema)
….. aaaaj det kan da ikke passe tænker du…. der er da ingen som seriøst stadig anvender de metoder – og da slet ingen som oftentligt stiller sig frem og anbefaler den?
Men det er der… og det gjorde de…
Mit indlæg om at søvntræning er løgnen som bare ikke vil dø, opfordrer til oprør imod disse anbefalinger, myter og råd ang søvntræning.
Vil du være med?!?
Start evt her:
Du kan f.eks også hoppe ind og fortælle ChriChri dine tanker omkring søvntræning og babytræning.
Måske du har lyst til at dele dette opslag eller lave et selv?
Måske du vil sende en mail/besked til ChriChri?
Uanset hvad du gør – om du blot liker dette opslag eller ender i kreative tiltag for at gøre oprør – så GØR noget.
For alle de forældre som ledes ind i søvntræning og babytræning udfra troen – en oprigtig tro – på at det er for barnets skyld.
Når man ved bedre, kan man gøre bedre ❤️
Og überskønne MigogminTinderbaby.dk ved heldigvis bedre og får også bragt samsovning ind i artiklen.
Men ak – samsovning kan man jo ikke sælge bøger med…
Læg mærke til hvordan Alexandra er den eneste som ikke har et reklamelink til en babytræningsbog hos sig.
Alexandra – Du er et dejligt bevis på at kærlighed ikke kan købes, det skal komme indefra. Af hjertet TAK 😘
.
*** Jeg tager på det kraftigste afstand til enhver omtale af disse mødre som “dårlige”!
De elsker deres børn og ønsker det bedste for dem.
De har med garanti valgt disse metoder fordi de oprigtigt troede de gjorde “det bedste” for deres barn og deres familie.
Vi angriber METODERNE og løgnene der får forældre til at fjerne sig fra symbiosen med barnet – ikke forældrene!***
Sammen med min tekst (det med turkis herover) var der et link til ChriChri’s facebookopslag, hvor de linkede til artiklen på deres hjemmeside.
Eftersom de har slettet den – Wuup Wuup – så kan jeg ikke linke til den og vise den…
Men jeg tog da screenshots – det gjorde jeg da 😎
Vær så artig:
Facebookopslaget:
Selve artiklen:
Og så lige for god ordens skyld et screenshot af at ChriChri tillader gengivelser – blot man henviser til dem.
Det ville de så måske ønske jeg ikke gjorde – men regler er som bekendt regler.
There you have it – man kan ikke trykke delete på internettet 🙄
Opdatering 11 maj 2018:
Der var mødre som skrev til ChriChri og beskrev deres tanker og følelser omkring artiklen.
De fik også svar.
Du kan se både oprindelige mails og svar her:
/
(Mødrene ønsker at være anonyme, men jeg kender naturligvis deres identitet)
/Mia
[…] ChriChri, søvn og babytræning og en shitstorm drevet af kærlighed til barnet. […]
[…] ChriChri, søvn og babytræning og en shitstorm drevet af kærlighed til barnet. […]
[…] var også hvad artiklen lagde vægt på, da ChriChri i et indlæg havde talt med kendte kvinder om deres børn.. og søvn. Og der var naturligvis et link hvor man kunne købe de bøger som havde hjulpet kvinderne – […]
[…] f.eks artiklen fra magasinet ChriChri, hvor 4 mødte fortæller om deres erfaringer med søvn og børn – de 3!!! af dem anbefaler […]
Jeg havde ikke læst den artikel, så jeg er rigtig glad for du tog screenshot! Jeg bliver SÅ ked af at læse om de børn.
Det er bevist at hvis et barn græder sig selv i søvn, kan de udvikle angst senere hen. Eller andre psykiske problematikker. Føj siger jeg bare. “Kend gråden” – nej tak!